Mevlid ve Süleyman Çelebi – Hz. Peygamber Sevgisinin Şaheseri – PDF Kitap İndir Oku
0

Mevlid ve Süleyman Çelebi – Hz. Peygamber Sevgisinin Şaheseri – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Mustafa Özçelik
  • Tür Din Tasavvuf
  • Yayınevi Muhit Kitap
  • Yıl 2022
  • Sayfa 144

Mevlid ve Süleyman Çelebi – Hz. Peygamber Sevgisinin Şaheseri Kitap Açıklaması

Halk içinde Mevlid ismiyle malum Vesîlet’ün Necât “Kurtuluş yolu vesilesi” anlamına gelir. Şu sebeple kurtuluşa gereksinim duyulan bir çağda yazılmış ve kurtuluş için Hz. Peygamber’in tinsel şahsiyeti çevresinde birleşmeyi amaç edinmiştir.

 

Süleyman Çelebi’nin tüm yönleriyle Hz. Peygamber’i, onun yaşamını, şahsiyetini, temsil ve bildiri etmiş olduğu dinin esaslarını şiir diliyle anlattığı bu başyapıt, çözülme döneminde birleşilecek en güvenli noktanın ortaya konulması anlamına gelir. İşte Mevlid, bu manada büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

 

Mevlid’in yazılmasına sebep olan hadise ve şartlar, Osmanlılara şunu öğretmiştir: Devletin bekası Hz. Peygamber yolunda yürümekle sağlanabilir. Bunun için de ehl-i sünnet akidesini yaymak ve batıl mezheplerin yayılmasını önlemek gerekmektedir.

 

Bugün de Mevlid’in yazıldığı devrin şartlarının bir benzerini yaşıyoruz. Mevlid, o dönemde iyi mi Hz. Peygamber sevgisi çevresinde toplumu yenileyici bir etki yapmışsa buna bugün de ihtiyacımız var. Tüm sorun milletimizin kim bulunduğunu hatırlamasıyla alakalıdır.

 

 

Yapılan Yorumlar
Mevlid ve Süleyman Çelebi – Hz. Peygamber Sevgisinin Şaheseri – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar