Esma-i Hüsna Şerhi – PDF Kitap İndir Oku
0

Esma-i Hüsna Şerhi – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Gazzali
  • Tür Din Tasavvuf
  • Yayınevi VakıfBank Kültür Yayınları
  • Yıl 2022
  • Sayfa 264

Esma-i Hüsna Şerhi Kitap Açıklaması

Birisi, “Ben Tanrı’ı biliyorum.” dese doğru söylemiş olur. Birisi de “Ben Tanrı’ı bilmiyorum.” dese o da doğru söylemiş olur… Akıllı bir hiç kimseye muntazam bir yazı gösterip “Bunu yazanı tanıyor musun?” desen o da “Hayır!” yanıtını verse doğru söylemiş olur. Eğer “Evet! Onu yazan diri, kâdir, işiten, gören, sıhhatli eli bulunan, yazmayı bilen bir insandır. Onun tüm bu özelliklerini bildiğime gore onu iyi mi tanımam!” demiş olsaydı gene doğru söylemiş olurdu.

 

“Tanrı’yı bilebilir miyiz?”, “Tanrı’yı iyi mi bilebiliriz?, “Tanrı’yı bilmeli miyiz?”

Gazzâlî Esmâ-i Hüsnâ Şerhi’nde bu evrensel sorulara kelamî, tasavvufî bir perspektifle yanıt veriyor. Tanrı’a dair bilgiyi; mutlak anlamda bilinmesi mümkün olmayan zâtın bilgisi, kulun kendileriyle vasıflanarak bilebileceği sıfatların-isimlerin bilgisi ve adların tezahürü olarak ortaya çıkan fiillerin bilgisi olarak üç değişik kademede inceliyor. Tanrı’ın doksan dokuz isminin anlamlarını açıklayıp insanoğlunun bu adlardan nasibinin ne olduğu, adları idrak etmek için iyi mi bir ergonomik gerektiğine dair bilgiler veriyor. Platon’dan beri felsefenin gündeminde olan isim-müsemmâ meselesini varlıkların isimlerinden Tanrı’ın isimlerine doğru bir seyirle tartışıyor.

Esmâ-i Hüsnâ Şerhi dil, informasyon ve ahlaka dair meseleleri teoloji çerçevesinde düşünmek ve Tanrı’ın isimlerinin anlamlarını Gazzâlî’den öğrenmek isteyenler için mühim bir yaratı.

 

 

Yapılan Yorumlar
Esma-i Hüsna Şerhi – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar