Batınilik ve Akademi – Batı Kültürünün Reddedilmiş Bilgisi – PDF Kitap İndir Oku
0

Batınilik ve Akademi – Batı Kültürünün Reddedilmiş Bilgisi – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Wouter J. Hanegraaff
  • Tür Din Tasavvuf
  • Yayınevi VakıfBank Kültür Yayınları
  • Yıl 2022
  • Sayfa 464

Batınilik ve Akademi – Batı Kültürünün Reddedilmiş Bilgisi Kitap Açıklaması

Bâtınilik” ya da “okült” ile alakalı algılarımız kendimize dair iyi mi düşündüğümüzle ayrılmaz halde iç içedir: Neredeyse hiçbir süre bu olgunun bilincinde olmasak da entelektüeller ya da akademisyenler olarak kimliğimizin bizatihi kendisi, o kimliğin ters ayna imgesinin zımni reddine dayanır. İşte bu yüzdendir ki “Batı bâtıniliği” sahası, bir tüm olarak bilimsel niteliği olan araştırma için potansiyel anlamda patlayıcı içerimler taşımaktadır. Ona ilişkin miras aldığımız varsayımların, tarihsel kaydın ön yargısız soruşturulmasından ziyade, ideolojik inşaların ve basmakalıp yargıların yansıması oldukları için yetersiz kaldıkları ortaya çıkarsa o süre bizatihi kendi kimliğimizin temellerini tekrardan düşünmek zorunda kalacağımız kesindir. Bâtıni ya da okült ötekiliğe ilişkin muhayyel inşalarımız hem de bizatihi kendiliğimizin inşasıdır ve bu yüzden de “onların” değişik olduğu ortaya çıkarsa eldeki sual bunun bizim için ne ima ettiğidir.

Akademisyenler “bâtıni”, “okült” ya da “esrarengiz” inançlara küçümseyerek bakmaya meyyaldir, sadece genel anlamda bu terimlerle anlatılan dinî ve felsefi gelenekler ya da bunların entelektüel tarih için önemi mevzusunda cahildirler. Wouter J. Hanegraaff, entelektüellerin İncil dini ve Antik Yunan aklının temellerine meydan okumuş, Geç Antik Dönem’den kalma bir takım “pagan” fikirle Rönesans’tan beri iyi mi hesaplaşmaya çalıştıklarının göz ardı edilmiş hikâyesini konu alıyor. Protestan ve Aydınlanma polemikleri temelinde akademiden sürgün edilmiş bu gelenekler, diğeri olarak algılanır hâle gelmiş, akademisyenler de günümüze değin kimliklerini bu diğeri üstünden tanımlamışlardır.

Hanegraaff, Bâtınilik ve Akademi’deki irdelemesini birincil ve ikincil kaynaklar üstüne titiz bir çalışmayla temellendirerek okuru 15. yüzyıldan günümüze uzanan coşku verici bir entelektüel yolculuğa çıkarıyor ve dışlanmanın bu unutulmuş tarihinin din, felsefe ve bilimin müesses klasik anlatılarına dair ne benzer biçimde içerimler taşıdığını sorguluyor.

 

 

Yapılan Yorumlar
Batınilik ve Akademi – Batı Kültürünün Reddedilmiş Bilgisi – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar