Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine – PDF Kitap İndir Oku
0

Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Meghan O'Gieblyn
  • Tür Bilim
  • Yayınevi Altın Kitaplar
  • Yıl 2023
  • Sayfa 288

Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine Kitap Açıklaması

YAPAY ZEKÂ ÇAĞINDA İNSAN OLMANIN ANLAMINA DAİR ÇARPICI VE DERİN BİR SORGULAMA.

İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde dünya, bizim kavrayışımızın oldukca ötesindeki güçler tarafınca yönetilen tılsımlı bir yerdi.

Sadece bilimin yükselişinden ve Descartes’ın zihin ve fizyolojik dünyayı birbirinden ayıran felsefesinden sonrasında bu gizemin yerini maddecilik aldı. Bu aşamada kendi bilincimizin, doğrusu “ruhumuzun” aslen bir yanılsama olup olmadığını sorgulayan bir sürece girdik.

Şimdiyse idrakimizin, kontrolümüzün, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan değişen teknolojinin ve bilhassa suni zekânın yaşamımıza girmesiyle varoluşun temel sorularını anlamlandırmak için yeni dijital metaforlar kullanmaya başladık. Fakat kimlik, data, yaşamın amacı şeklinde temel felsefi problemleri merkeze alan bu metaforlar yeni bir perspektif ışığında yine ele alınmaya muhtaç.

Meghan O’Gieblyn bu zor iş için kolları sıvayarak felsefi bir titizlik, sağlam bir entelektüel kavrayış, özgünlük ve ironiyle yaşamın anlamını yeni baştan sorguluyor. Hâlâ inançla ilgili soruların peşini bırakmayan eski bir dindar olarak, kendi kişisel deneyiminin derinliğini ve yer yer de gülmece anlayışını eşi olmayan üslubuna katıyor.

Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine çağdaş son zamanların çılgınlığıyla koyulduğumuz bu yolda kaybolmamamız için kaleme alınmış ufuk açıcı bir rehber.

 

 

Yapılan Yorumlar
Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar