Ahlakın Cinsiyeti – Klasik İslam'da Kendilik, Aile ve Toplum Etiği – PDF Kitap İndir Oku
0

Ahlakın Cinsiyeti – Klasik İslam'da Kendilik, Aile ve Toplum Etiği – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Zahra Ayubi
  • Tür Felsefe
  • Yayınevi Livera Yayınevi
  • Yıl 2022
  • Sayfa 400

Ahlakın Cinsiyeti – Klasik İslam'da Kendilik, Aile ve Cemiyet Etiği Kitap Açıklaması

Zahra Ayubi’nin İslam felsefe zamanı, feminist fikir, toplumsal cinsiyet emekleri şeklinde ayrı bilimsel nitelikli araştırma alanlarını, hem bu alanların uzmanlarını hem de genel okuyucuyu kendisinden uzaklaştırmayacak şekilde ustaca birbirine ördüğü Ahlakın Cinsiyeti, İslam etik geçmişine değişik bir ışık tutmaktadır. Gazzali, Tusi ve Davvani’nin oluşturduğu, köklerini
yalnız İslami kaynaklardan değil, Yunan felsefesinden de alan etik geleneğinin, bir taraftan dışlamaya bir taraftan da seçkin adamın etik arınma sürecinin bir aracı haline getirmek suretiyle ele almaya çalmış olduğu hanıma (ve seçkin olmayan erkeklere) karşı ikircikli tavrının dayandığı doğa ötesi çelişkileri okuruna ifşa eder. Düşüncelerinin genelindeki entelektüel tutarlılıklarından övgüyle söz edilebilecek bu filozofların, toplumsal cinsiyet ve etik söz mevzusu olduğunda düştükleri açmazlar, Ayubi’nin tarihsel sahnede mühim bir yere haiz olduklarını gösterdiği Müslüman hanımefendilerin, tam da bu tarihe ters düşen, mutlak ataerkil bir seviye inşa etmek suretiyle, “teoride” silikleştirilmeyi amaçladığını okuruna göstermektedir. Ayubi’nin ele almış olduğu etik geleneği, günümüzde halen okunmaktadır ve genel Müslüman etik söyleminin içinde
adeta kök salmış durumdadır. Dolayısıyla Ayubi’nin söz konusu gelenekteki, erkeği toplumsal cinsiyetin normu olarak ele almasından meydana gelen doğa ötesi gerilimleri çözümleyişi, geleneğin ihtiva ettiği mutluluk, mükemmelleşme, etik arınma, rasyonel terbiye şeklinde pozitif kavrayışları, tüm insanlık için yeni düşünme pratiklerinin imkânlarını barındırır. Ayubi ele almış olduğu metinlerdeki dışlayıcılığı ortadan kaldırmakla, İslam’ın kültürel ve güncel deneyimini neredeyse ayırt edilemeyecek bir halde belirleyip, adeta ruhunu temsil eden bu geleneği, eleştirel bir dönüşüme doğal olarak tutabilme imkânı yaratmaya çalışır. Eserin feminist İslam felsefesine giriş olarak sunulan bu aşamasında, yalnız geleneksel kaynakla değil, feminist felsefe zamanı, feminist epistemoloji ve feminist din felsefesiyle ilgili güncel araştırmalarla da hesaplaşılır. Netice olarak Ayubi, güncel feminist din felsefesi ve İslam felsefe tarihçiliği içinde bir yer edinmekle kalmaz, bununla birlikte tüm dünyadaki Müslüman hanımefendilerin, geleneksel söyleme karşın geleceklerini belirleyecekleri entelektüel girişime zemin hazırlamış olur.

“…terbiye, adamların yaşamın üstün gayelerine yönelen akli kuvvetlerini cismani kuvvetlerinin önüne koyarak cisimsiz hale gelmelerinin, buna rağmen hanımefendilerin annelik işini yerine getirme ve kendini dizginleme erdemiyle yetinmesinin beklendiği senaryolar sunar.”

 

 

Yapılan Yorumlar
Ahlakın Cinsiyeti – Klasik İslam'da Kendilik, Aile ve Toplum Etiği – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar