Yapay Ekonomi – Ekonomik Gerçeklik ve Performatif Değişim – PDF Kitap İndir Oku
0

Yapay Ekonomi – Ekonomik Gerçeklik ve Performatif Değişim – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Suni Iktisat – Ekonomik Gerçeklik ve Performatif Değişiklik Kitap Açıklaması

“Belirtmeye çalıştığım şey tek bir finansal nesnenin mali değerinin bir tacir, satış sorumlusu, arka ofis çalışanı, risk yönetimi uzmanı, muhasebeci ya da avukat tarafınca değişik bağlamlarda değerlendirilebileceği ve bu bağlamların her daim birbiriyle uyumlu olmadığıdır. Bu durum organizasyonda bir hata bulunduğunun, bankanın değerleme hakkında tek bir ilke belirlemekte başarısız bulunduğunun bir kanıtı mıdır? Durum pek öyleki değil…”

Performans göstergeleri, değerleme formülleri, tüketici testleri, hisseler ya da finansal sözleşmeler şeklinde şeyler dışsal bir gerçekliği mi temsil ederler? Yoksa işaret ettikleri şeyi performatif bir halde oluştururlar mı?

Suni Iktisat, ekonomik gerçekliği devamlı tasvir edilen bir gerçeklik olarak kabul ediyor ve bu süreci pragmatist bir bakış açısıyla ele alıyor. Kitap, ekonomide bir “şey”in iyi mi meydana çıkarıldığına dair süreci keşfetmek için okuyucusunu bir seri değişik ampirik alanda –kamu yönetiminden borsaya, yatırım bankalarından pazarlamacılığa ve işletme fakültelerine– bir gezintiye çıkartıyor. Ekonomik nesnelerin tasvirinin aslen ekonomik nesneleri ürettiğini ve bir ekonomik eylemin simülakrumunun, bir gerçekleşme formu bulunduğunu gözler önüne seriyor. Ek olarak neyin ekonomik olup olmayacağının münakaşaya doğal olarak bulunduğunu ve ekonomik gerçekliği devamlı tasvir ederek şekillendirmenin, uygulamalı bir sınavla yüzleşmek demek bulunduğunu gösteriyor.

 

 

Yapılan Yorumlar
Yapay Ekonomi – Ekonomik Gerçeklik ve Performatif Değişim – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar