Tehlikeli Oyunlar – PDF Kitap İndir Oku
0

Tehlikeli Oyunlar – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Oğuz Atay
  • Tür Edebiyat Roman Türkiye Roman
  • Yayınevi İletişim Yayıncılık - Oğuz Atay Bütün Eserleri Dizisi
  • Yıl 2000
  • Sayfa 479

Riskli Oyunlar

Türkiye’de postmodern edebiyatın en güçlü temsilcisi olarak görülen Oğuz Atay, Riskli Oyunlar romanıyla günümüzde de sıkça konuşulmaya devam ediyor. Yazarın Tutunamayanlar’dan sonra ikinci eseri olarak kaleme aldığı Riskli Oyunlar, ferdin cemiyet ve kendisi ile olan meselelerini ele alıyor. Başkahramanın kişiliği bakımından Tutunamayanlar ile aynı düzlemde ilerleyen roman, bu istikametiyle Atay’ın “anlaşılamama” endişesini yine ve güçlü bir biçimde vurguluyor.

Postmodernist Edebiyatın Güçlü Bir Temsili

Okurlarıyla ilk olarak 1973 senesinde buluşan Riskli Oyunlar, Atay’ın Türk edebiyatındaki hudutları ikinci defa devirmesi bakımından büyük bir ehemmiyet taşıyor. Postmodernist roman akımının Türkiye’deki arkasıcı eforu olan eser, kendisinden sonra verilecek pek çok galibiyetli eserin de esin kaynağını oluşturuyor.
Riskli Oyunlar’da, postmodernist roman akımının dünyadaki liderleri sayılan James Joyce ve Vladimir Nabokov gibi güçlü yazarların tesiri de seziliyor. Bu bağlamda roman, edebiyattaki modern yaklaşımları Türkçe’ye son derece galibiyetli bir biçimde taşıyor. Aynı zamanda çağdaş Türk halk hayatını ve ferdin iç dünyasını da özgün bir biçimde yansıtıyor. Oğuz Atay’ın saklı otobiyografisi olması ise romanın özgün anlatımını destekleyen bir değişik unsuru oluşturuyor.

Hikmet Benol’un Oyunlarında Siz de Yerinizi Alın!

Riskli Oyunlar, Hikmet Benol isimli “tutunamayan” bir adamın hayatını mevzu alıyor. Okurun karşısına yeni boşanmış ve mutsuz bir adam olarak çıkan Hikmet Benol, yaşamına düşünceleri ve yalnızlığı ile devam ediyor. Arkadaşlarıyla geçirdiği zamanlar da onu düşüncelerinden sıyırmak için yeterli olmuyor.
Benliğinin içinde birden fazla hayatı ve şahsiyeti bir arada taşıyan Hikmet, düşüncelerinin karanlığında kesintisiz boğulduğu hissine kapılıyor. Bu kasvetleri de usundan oyunlar yazarak ve o oyunların içinde yaşayarak bastırıyor. Yaşamakta olduğu yaşamın da kendi yazdığı bir reyin olup olmadığı mevzusunda kesintisiz düşünen Hikmet, en sonunda tüm bu düşüncelerden kurtulmaya karar veriyor.

En Beğenilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Oğuz Atay’ın ebedi eseri Riskli Oyunlar, yayımlandığı ilk günden beri Türk edebiyatının en yeni kalan misalleri arasında yer alıyor. İnsan mevzusunda asırlar sonra da söyleyecek lafı olan bu şaheseri yoksa siz hala okumadınız mı?

Riskli Oyunlar’ı hemen şimdi sipariş verin, sepete özel fırsatlardan faydalanmaya başlayın! Kütüphanenizi en beğenilen eserlerle zenginleştirmek için roman kategorisindeki diğer kitaplara da göz atmayı unutmayın!

Yapılan Yorumlar
Tehlikeli Oyunlar – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar