Siddhartha – PDF Kitap İndir Oku
0

Siddhartha – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Hermann Hesse
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Can Yayınları - Dünya Klasikleri Dizisi
  • Çevirmen Kamuran Şipal
  • Yıl 2002
  • Sayfa 148

Siddhartha

Dünya edebiyatının en güçlü kalemleri arasında değerlendirilen Alman asıllı yazar Hermann Hesse, Siddhartha kitabı ile milyonları etkilemeye devam ediyor. Okurları ile ilk defa 1922 senesinde buluşan eser, Budizm’i Batı dünyası ile tanıştıran öncül yapıtlar arasında yer alıyor. Hesse’nin en güçlü yapıtı olarak görülen Siddhartha, aynı zamanda yazarın Nobel Mükâfatı’nü kazanmasında da büyük bir rol oynuyor.

Yazarın 1910-14 senelerinde yaptığı Hindistan gezilerinin bir mahsulü olan Siddhartha romanı, bölgedeki değişik dini inançları bir arada sunması bakımından eşsiz bir kaynak kaliteyi taşıyor. Ağırlıklı olarak Budizm ve Nirvana inancı üzerinde duran roman, vaka örgüsü ve fikri tabanı bakımından özünde dünyadaki yaygın inanç sistemlerini aynı potada buluşturuyor. Bu yapıtı okurken bir yandan başkahraman Siddhartha’nın çekici yaşamına şahitlik edecek, öteki yandan ise din ve inançlara dair birleştirici fikirler edineceksiniz.

Hakikate Erişme Yolunda Bitmeyen Bir Arayış

Hermann Hesse, Siddhartha şahsiyetinin çıktığı yolculuklar üzerinden, Doğu inancına dair en merak edilen kavramlardan olan Nirvana’nın tanımını yapıyor. Tıpkı Buddha gibi gençlik çağlarında yaşamın anlamını merak eden Siddhartha, yaşadığı bölgede egemen olan inancın bazı boşluklarını keşfediyor. Ve köy ulusu onun babası gibi dini tam bir Brahman olmasını beklerken, o aradığı gerçeği bulabilmek için yaşadığı yerden bölmeye karar veriyor. Bu ayrılığın vesilesi ise köyü ziyaret eden Samanas isimli ufak bir dini toplum oluyor. Ancak Siddhartha’nın beraber yola çıktığı Samanas grubu da bir müddet sonra onun dini arayışını tatmin etmemeye başlıyor.

Bunun üzerine Siddhartha, bir vakittir ismini dinlediği Buddha’yı aramak için yine yola koyuluyor. Onu bulduğunda ise müritleri arasına katılarak Budizm inancının incelikleri biliyor. Fakat bir müddet sonra bu gidişattan da memnun kalmayarak arayışını sürdürüyor. Siddhartha, yolculuğu sırasında birden, bunca zaman takip ettiği yolun tersine yönelerek fani yaşama adım atıyor. Uzun seneler dünya zevklerine bağlı bir yaşam sürdükten sonra düşünceleri onu bir ırmağa yöneltiyor. Ve arayışına dair tüm ümitlerini kaybettiği anda, aslın izlerine burada tesadüfüyor.

En Beğenilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünya edebiyatının en güçlü eserlerinden olan Siddhartha’yı yoksa siz hala okumadınız mı? Öyleyse bu kıymetli yapıtı kitaplığınıza ilave etmek için daha fazla geç kalmayın. Sepete özel avantajlardan faydalanmaya başlamak için Siddhartha’yı hemen şimdi sipariş verin!

Yapılan Yorumlar
Siddhartha – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar