Saatleri Ayarlama Enstitüsü – PDF Kitap İndir Oku
0

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş döneminde Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük şair ve yazarlardan olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü isimli yapıtı, çağdaş Türk romanının km taşları arasında yer alıyor. Yazarın büyük ses getiren Huzur isimli eserinden sonra ikinci romanı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, dönem Türkiye’sinin bir yansıması olarak günümüzde de ahlakı ve tarihi değerini gözetiyor.

Tanpınar’ın Ahlakı Dahisinin Bir Yansıması

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında sıklıkla ele alınan Doğu – Batı kültür çatışmasını işleyen Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın akılda kalemiyle eşsiz bir değer kazanıyor. Tenkidi bağlamda güncelliğini bugün de gözeten Saatleri Ayarlama Enstitüsü; ışık yakaladığı toplumsal sorunlarla ülkemizde yalnızca Türk edebiyatına değil, sosyal bilimlerin pek çok dalına da kaynak oluşturuyor.

Bir Hayat Öyküsüyle Temsil Edilen Toplum Tarihi

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün vaka örgüsü, fakir bir ailede gelişen ve saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal isimli genç bir adamın etrafında şekilleniyor. Öyle ki başkahraman da kendi hayatını, Halit Ayarcı ile tanışmadan evveli ve sonrası olmak üzere iki değişik biçimde değerlendiriyor.

“Büyük Ümitler”, “Minik Asıllar”, “Sabaha Doğru” ve “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” isimli dört kısımdan oluşan romanın ilk kısmında Hayri İrdal, çocukluğundan başlayarak yaşamını detaylı bir biçimde okurla paylaşıyor. Halit Ayarcı ile yapıtın ikinci kısmında tanışan başkahraman, sonrasında onunla birlikte Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün esaslarını atıyor. Bu kitabı kütüphanenize ilave etmek için geç kalmayın ve hemen siz de sepetinize ilave edin!

.

Yapılan Yorumlar
Saatleri Ayarlama Enstitüsü – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar