Kırk Kere Söyledim – Ben Ne Söyledim, Çocuğum Ne Anladı? – PDF Kitap İndir Oku
0

Kırk Kere Söyledim – Ben Ne Söyledim, Çocuğum Ne Anladı? – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Kırk Kere Söyledim – Ben Ne Söyledim, Çocuğum Ne Anlamış oldu? Kitap Açıklaması

“Konuşuyoruz, konuşuyoruz, konuşuyoruz da söylediklerimizin evlatların kulağından içeri ses olarak girip iyi mi bir hisse dönüştüğünden pek bahsetmiyoruz. İstedim ki sesin hisse dönüştüğü yerde birazcık soluklanalım. ‘Kırk kere söyledim’ benzer biçimde artık dilimize pelesenk olmuş dil kalıplarını kullanırken aslen ne demek istediğimizi, çocuğun bunu iyi mi duyduğunu, iyi mi anlamlandırdığını tartışalım.”

Ziya Selçuk

Yapma yavrum. Yavrum yapma. Çocuğum yapmasana. Yahu yapma! Yapma dedim ya! Kırk kere söyledim sana yapma şunu diye!

Onlarca kere “Yapma,” dediniz. Evladınız halletmeye devam etti. Sonunda “Kırk kere söyledim sana!” da dediniz. Fakat kim bilir çocuğunuzun bunu yaparken ne demek istediğini asla düşünmediniz. Oysa sormanız ihtiyaç duyulan sual şuydu: Kırk kere uyarıldığı hâlde gene aynı şeyi halletmeye devam eden çocuk ne demek ister?

“Çocukla kontakt” diyince nedense çoğunlukla “Biz söyleyeceğiz, anlatacağız, çocuk dinleyecek; biz isteyeceğiz, çocuk meydana getirecek,” kabilinden bir kontakt şeklini anlıyoruz. Çocukla iletişimde yaşadığımız vakalar bir anlamda koca bir ebeveynlik okyanusunun içindeki buzdağına benzer. Ihmal etmeyin, bir de buzdağının altı var.

Ben söyledim, o ne anlamış oldu?
O söylemiş oldu, ben ne anladım?
Benim söylediğim ona ne hissettirdi?
O bu davranışıyla ne anlatmak istedi?
Bana yanıt vermediğinde söylemediği şeyler neler?
Söylediğinde üstünü örttüğü şeyler neler?

Yıllarını çocuk gelişimi ve eğitim alanına adamış Dr. Ziya Selçuk’un kıymetli kaleminden, sık kullandığımız dil kalıplarını ebeveynlik açısından yeni bir çözümlemeye doğal olarak tutacak, çocuğa ve çocukluğa bakış açımızı değiştirecek fazlaca yönlü bir hasbihâl… Kullandığımız kalıplar, deyimler, imalar, vurgular üstünden aileden başlayıp topluma yayılacak bir dönüşüm çağrısı…

 

Yapılan Yorumlar
Kırk Kere Söyledim – Ben Ne Söyledim, Çocuğum Ne Anladı? – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar