Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş'in Yaşamı ve Mücadelesi – PDF Kitap İndir Oku
0

Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş'in Yaşamı ve Mücadelesi – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Ali Cabbar
  • Tür Edebiyat
  • Yayınevi Boyut Yayın Grubu
  • Yıl 2023
  • Sayfa 192

Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş'in Yaşamı ve Mücadelesi Kitap Açıklaması

Aşk Olsun Çocuk: Deniz Gezmiş Fotoromanı Kitapçılarda! 

 

68 kuşağı devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’in yaşamını özetleyen Aşk Olsun Çocuk fotoromanı Boyut Yayınevi tarafınca kitap olarak çıkarıldı. Ali Cabbar’ın yazdığı ve “politik fotoroman” olarak tanımladığı Aşk Olsun Çocuk, Gezmiş’in yaşamını ve mücadelesini o devrin mühim vakalarıyla ilişkilendirerek konu alıyor, Türkiye’yi daha iyi tanımamızı sağlıyor. Kitap, Gezmiş’in ölümünün 50. yıldönümünde yazılmaya başlandı ve haftalık tefrikalar halinde çevrimiçi gösterildi.

Deniz Gezmiş, 12 Mart 1971 askeri darbesinin peşinden tutuklanmış, iki yakın arkadaşı Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile beraber 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. O süreçte birçok genç ve aydın öldürülmüş, işkenceden geçirilmiş ve cezaevine atılmıştı. Bu karanlık devrin kitapta yer edinen bilgileri ve o noktaya giden yolda yaşanmış olan vakalar, bilhassa ülkeyi bekleyen fazlaca mühim bir seçimin arifesinde Türkiye evveliyatına iyi mi bakmamız gerektiği üstüne zihin açıcı bir perspektif sunuyor. Yazar, fazla yorum yapmayarak vakalar arasındaki ilişkileri okurun keşfetmesini istiyor. Fakat Aşk Olsun Çocuk “yansız” bir kitap değil! Deniz Gezmiş’in yanı sıra  tüm devrimci gençliği ve Türkiye solunun mühim isimlerini saygıyla anıyor, çektikleri eziyetleri bizlere yeniden hatırlatıyor. 

Fotoroman, Deniz Gezmiş’in kısa yaşamını, doğduğu 1947’den idam edilmiş olduğu 1972’ye kadar her yılı ayrı bir bölüm halinde ele alarak konu alıyor. Bazı sayfalar bir tarih kitabı kadar sürükleyici, bazı sayfalar göz yaşartacak kadar hüzünlü! Ali Cabbar’ın görsel sanatçı olmasının etkisiyle şekillenen Aşk Olsun Çocuk, biçimsel açıdan türünün ilk örneklerinden biri olarak göze çarpıyor. Yazarın bazı karelerde kullandığı konuşma balonları yaşam öyküsüne akıcılık kazandırıyor. Görselleri işleyiş biçimi 1960’ların “pop” güzel duyu ruhunu yansıtarak yayına “sanatçı kitabı” özelliği katıyor. Kapak görselinin Andy Warhol’un serigraf baskı portrelerine gönderme yapması dikkat çekiyor. Basılmadan ilkin cep telefonlarına uygun formatta çevrimiçi yayınlanması ve binlerce okur tarafınca takip edilmesi ise kitabı yayıncılık deneyimi açısından hususi bir kategoriye sokuyor. 

Ali Cabbar kitabı için şunları söylüyor: “Deniz Gezmiş ve arkadaşları emperyalizme karşı yurtsever, kapitalizme karşı toplumcu, faşizme karşı demokrasi saflarında yerlerini seçtiler. Ölümleri üstünden 50 yıl geçmesine karşın, bugün de fazlaca geniş bir kitleyi etkilemeyi sürdürüyorlar. Bölme Meydanı’ndaki Seyahat direnişi esnasında AKM’nin cephesine asılan Deniz’in büyük portresi bunun ispatı. Aşk Olsun Çocuk’u, bu müthiş gençlerin hangi politik ve toplumsal koşullar içinde şekillendiğini anlatmak için yazdım.” 

Yapılan Yorumlar
Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş'in Yaşamı ve Mücadelesi – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar