Dünyanın Öbür Ucunda Kim var? – PDF Kitap İndir Oku
0

Dünyanın Öbür Ucunda Kim var? – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Dünyanın Diğer Ucunda Kim var? Kitap Açıklaması

Fazlaca sevilen Dünyanın Diğer Ucunda Ne Var? kitabının devam kitabı olan Dünyanın Diğer Ucunda Kim Var? her yaştan okur için bir insanbilim atlası.

12 bin yıl önce dünyadaki tüm insanoğlu acıkınca ya avlanıp ya da ormandan yiyecek toplayıp yiyorlardı. Yiyecek bulamazlarsa da göçüyorlardı. Artık dünyadaki insanların bir çok yüksek binalarda yaşıyor, marketlere gidip nereden geldiğini bilmedikleri yiyecekleri tüketiyorlar. Fakat hepsi değil. Dünyanın birçok yerinde hâlâ avlanarak, göçerek, kendi yiyeceklerini ve giysilerini üreterek, binlerce senelik geleneklerini koruyarak yaşayan milyonlarca insan var. Örneğin dünya haritasının sağ alt tarafına gitsen, Avustralyada 65 bin senedir geleneklerini yaşatan Aborjinlerle karşılaşacaksın. Oradan birazcık yukarı çıkarsan Endonezyada, annelerin yönettiği Minangkabau insanlarını göreceksin. En yukarıya doğru gidersen, Şimal Kutbunun civarlarında her yıl kızakla 1500 kilometre yol giden Nenetlere rastlayacaksın. Birazcık ısınmak için güneye gidersen, Tanzanya civarında 10 bin senedir aynı şekilde yaşayan Hadzabe kabilesine merhaba verebilirsin. Sola doğru devam edersen gezegene minimum karbon ayak izi bırakan orman insanları Pigmelerin çadırlarına konuk olabilirsin. Okyanusu aşıp Güney ABDya geçersen adamların hanımefendilerin soyadını almış olduğu Kuna kabilesine uğramayı savsaklamak. Amazonlara yolun düşerse, gece hamaklarda uyuyan Tikuna kabilesini ziyaret edebilirsin.

 

Yeni Zelandadan Kolombiyaya, Perudan Japonyaya, Hindistandan Meksikaya, Kongodan Rusyaya dünyanın öbür ucunda kimlerin iyi mi yaşadığını, neler yaptığını merak ediyorsan, bu kitap tam sana göre!

 

 

Yapılan Yorumlar
Dünyanın Öbür Ucunda Kim var? – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar