Ben Robot – PDF Kitap İndir Oku
1

Ben Robot – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Ben Robot Isaac Asimov, Ben Robot ile bilim kurgu tutkunlarını kendine hayran bırakacak sıra dışı bir kurgu ortaya koyuyor. İçerisinde 10 farklı robot hikayesini bir arada barındıran bu kitap, okuyucusunu hiç bil bir dünyanın derinliklerine davet ediyor. Robotların tıpkı insanlar gibi yaşamın içinde yer edinmesiyle birlikte tüm kumpas değişiyor. Artık robotların da hakları, kuralları ve hatta hisleri bulunuyor. Üstelik bu robotların bir psikoloğu bile var! Robotların Yaşamına Yakından Bakmaya Ne Dersiniz? Ben Robot, okurlarına Isaac Asimov’un kalemiyle kurduğu, alışılagelmişin dışında pak bir dünya sunuyor.
Tüm bu hikayeler, Calvin’in görevi vaktince karşılaştığı robotlarla olan anılarından derleniyor. Bununla birlikte Dr. Calvin yazar tarafından, robotların dünyasına en dominant fert olmasının yanı sıra söz konusunu dünyanın en saygı dinlenen karakteri olarak tanıtılıyor. Hikayelerin bir farklı ortak noktası ise Asimov’un üç robot yasayı. Bu yasalar, bilim kurgu eserlerinde kalıplaşmış pek çok unsuru ortadan kaldırıyor. Asimov, yazdığı üç yasa ile robotların insanlara, insanların ise robotlara zarar vermesini imkânsız hale getiriyor.
Fakat Asimov, esas işinin dışında yazarlık kariyerindeki zaferleriyle adını tüm dünyaya duyurmuş gidişatta. Çünkü yazarın kaleme aldığı kurgular, yaşadığı dönemin çok daha ilerisini yansıtıyor. Fakat Asimov’un Ben Robot’u yayınladığı 1942 senesinde vaziyet pek de böyle değildi. Henüz yapay zekaların söz konusunu bile olmadığı bir dönemde yasaları ve hisleriyle bir robot dünyası yaratmak ve bu dünyayı temellendirmek, eleştirmenler tarafından donakaltıcı bir usun ürünü olarak ele alındığıyor.

Yapılan Yorumlar
Ben Robot – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar