Beden Asla Yalan Söylemez – PDF Kitap İndir Oku
4

Beden Asla Yalan Söylemez – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
  • Yazar Alice Miller
  • Tür Eğitim Başvuru Psikoloji Bilimi
  • Yayınevi Okuyan Us Yayınları - Psikoloji / Psikiyatri Dizisi
  • Çevirmen Cihan Dansuk
  • Yıl 2014
  • Sayfa 224

Birine öfkelenme özgürlüğümüz yoksa onu beğenmeyi seçemeyiz. Beğenmeme özgürlüğümüz olmayan birini reelden beğenemeyiz.

Birine karşı sezdiğimiz duygu “ona karşı sezmemiz gerekenler” diye önceden tarif edilmişse, onunla sorunumuz bitmeyecek, hatta başlayamayacaktır dahi.

Asıl yaşamda “Böyle sezmem gerekli!”, “Şöyle sezmemem gerekli!” diye bir şey yoktur çünkü. Hisler ne yöne gideceklerini lüzumluluklara sormazlar. Hiçbir ‘asıl’ ve olgun ilişki özünde nesnel değildir. Özneler ‘asıl’ paylaşımlarını nesnellik üzerinden kurmazlar.

Kabullenme özgürlüğümüz olmayan her duygu dışarıya akamayan bir kocamann gibi bedenimizi ve ruhumuzu ele geçirir. İçimize tutukladığımız her duygu aynı zamanda içimizi tutuklar.

Üzerini örttüğümüz her şeyin altında kalırız çünkü. Beceriksiz olduğumuzu ararız, hem de beceriksiz bırakandan ya da ona benzeyenden. Noksanımızı, bizi zaten noksan bırakandan dileniriz bir ömür boyu.

Oysa yapabileceğimiz yegâne şey alamadığımız alakayı, hürmeti, duygularımıza dair anlayışı, gözetmeyi ve şartsız sevgiyi kendimize gösterebilmemizdir. İnsan ancak kendi kendinin ebeveyni olabildiğinde yetişkin, özgür ve mutlu olabilir.

Bunlar içinizde bir yerlere azıcık tanıdık geliyorsa bu kitabı okumaya hazırsınız. Size bu kitabın kimle veya kimlerle ilişkinize dair olduğunu söylemeyeceğim yine de… Çünkü öğreniyorum ki söylersem kaçacaksınız. Size iyi gelmediği, sizi mahvettiği, sizi hasta ettiği, sizi mutsuz ettiği hâlde kaçacaksınız.

Oysa kaçmanın kendisiydi reel korkunuz. Azıcık canınızın yanmasına izin verirseniz, canınızın yanması geçecek. Sizi kendinizin şifalı ellerine doğru çağırıyorum.

– Cem Mumcu-

Yetenekli Çocuğun Dramı isimli dünyaca ünlü kitabın yazarı Alice Miller, Beden Asla Yalan Söylemez ile bu hastalıkların nreel ortaya çıktığını gözler önüne seriyor. Bu kitap, duygularımız ile bedenlerimizin kaydoldukları ve ezelden beri manevileştirdiğimiz ahlâk kurallarına uymak için sezmek istediklerimiz arasındaki çatışmayı ele alır.

Yapılan Yorumlar
Beden Asla Yalan Söylemez – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar