Yüzyıllık Yalnızlık – PDF Kitap İndir Oku
0

Yüzyıllık Yalnızlık – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Gabriel Garcia Marquez
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Can Yayınları - Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi
  • Çevirmen Seçkin Selvi
  • Yıl 2016

Nobel Mükâfatlı Kolombiyalı Yazar Gabriel Garcia Marquez’in Asırlık Yalnızlık romanı, hakikatlik kavramına kattığı olağandışı ebatla, yayımlandığı 1967’den bugüne edebiyat dünyasındaki kıymetini gözetmeye devam ediyor.

Marquez’in 1982 senesinde Nobel Edebiyat Mükâfatı’nü almasını sağlayan roman, edebiyat dünyasına yazarın kazandırdığı “sihirli reelcilik” akımının en şaşaalı misalini oluşturuyor.

Marquez’in kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı Asırlık Yalnızlık, hakikatçi anlatımının yanı gizeme inanılmaz kurgusuyla dünya edebiyatının kültleri arasında yer alıyor. Yazarın iki seneden daha kısa bir zamanda bitirdiğini dile getirdiği eser, kendisinin de ifadesiyle 15-16 senelik düşünsel birikiminin eseri olarak onun çocukluk senelerinin sanatsal bir anlatımı kalitesini taşıyor.

100 Sene Süren Sihirli Bir Gezinti Sizi Bekliyor!

Marquez’in içinde geliştiği kalabalık aile, eserinin esin kaynağını oluşturuyor. Yazar, romanda kullandığı özgün anlatım şeklini; geleceğe dair öngörüleri olduğunu ifade ettiği babaannesinin, bu sezileri anlatırken izlediği usule katlandırıyor. Kitapta mekan olarak çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasını ele alan yazar, burayı Macondo ismiyle ve olağandışı unsurlarla süsleyerek anlatıyor.

Asırlık Yalnızlık; Buendia ailesinin, yapılan bir sihir neticeyi akraba konutluluğu sebebiyle 100 sene süren bir lanetle yaşamalarını mevzu ediniyor. Bu konutluluk suratından domuz kuyruklu olan ailenin, lanetin sona ermesi için tüm azalarının can vermesi gerekiyor. Kitapta laneti başlatan hadiseler, iki akraba olarak anlatılan Tümörsüle ve Jose’nin evlenmesine reelleşiyor.

İkilinin doğan çocukları, başta olağan bir görünüme sahip olarak dünyaya geliyor. Ancak zamanla türeyen ve soylarını muhtelif yerlerde yaşatan aile aboneleri, tekerrür akraba konutluluğu yaptıklarında lanet gün suratına çıkıyor. Bir gün ailenin son azası olan Aureliano, kendi mukadderatlarının Melquides isimli mucizevi eforlara sahip bir çingene tarafından yazıldığı el yazmalarını okuyor. Kitabın anlatımı da temelinde bu yazmadan oluşuyor.

Aureliano, yazmanın son kısmını okurken ailenin sonunun ve haliyle kendi vefatının nasıl gerçekleşeceğini biliyor. Bu esnada ise köye, lanetli soyun tükenişini haber veren bir fırtına yanaşıyor.

En Beğenilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Latin Amerika edebiyatının en güçlü temsilcisi olarak isminden laf ettiren Gabriel Garcia Marquez’in Asırlık Yalnızlık romanını siz hala okumadınız mı? Tüm dünyada yankı uyandıran bu eşsiz eseri okumak için beklemeyin ve hemen siz de sepetinize ilave edin!

Yapılan Yorumlar
Yüzyıllık Yalnızlık – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar