Yakın Tarihin Gerçekleri – PDF Kitap İndir Oku
0

Yakın Tarihin Gerçekleri – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

“İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir takım olmaları onları zafersizliğe çekti.”

“Mustafa Kemal Atatürk, Suriye’de Vatan Toplumu’ni kuruyor, ertesi yıl Makedonya’ya geliyor, oradan Trablusgarp’a koşuyor. Trablusgarp’taki misyonu bitince tekerrür bu tarafa Balkan Harbi’ne geliyor. Bu vaziyet natürel ki kendisini ve düşüncelerini harikulade etkilemiştir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türk halkı kargaşayı ve yeni bir dünya savaşını değil, Ulusal Mücadele’yi seçim etmiştir.”

“Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde parçalayan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de

Avusturya-Macaristan’da millici akımlar bu derecede faal ve silahlı eyleme dönüşmüştü.”

“1967’de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar ‘Ah nerede o Osmanlı!’ diye yakınıyorlardı. Yanıtı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı’yı kim kovaladı, bizimle birlikte mi kovalandı; öğrenemiyoruz.”

“1918 senesinde, ateşkesin en hazin süresinde, ulus her yerde dayanıyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi siyasi dahi sağlayacaktı? Ancak artta askerî bir zafer ve müspet izlenimleri olan bir komutan… Mustafa Kemal Atatürk…”

“İkinci Dünya Savaşı, cephede öldürdüklerinden çok, geride yaşayan ölüler vazgeçti.”

İLBER ORTAYLI

Osmanlı’nın çöküşünün sebeplerini, milliyetçilik akımlarını, Trablusgarp Harbi’ni, Balkan Harbi’ni, Birinci Dünya Harbi’ni, küllerinden doğan bir cumhuriyet kuran Mustafa Kemal Atatürk ile dostlarını, Türk siyasal yaşamında demokrasiye geçiş mücadelelerini, Demokrat Parti’nin iktidarda olduğu seneleri ve 1965 senesine doğru giden büyümeleri, Ortadoğu’nun tarihini, Kraliyetlerin yükselişini ve çöküşünü, baskıcı liderler ve oğullarını Türk tarihçiliğinin kılavuz adı İlber Ortaylı’nın derin tahlilleriyle soluk soluğa okumak için eşsiz bir davet…

YAKIN TARİHİN REELLERİ, 19 ve 20. asra dair tartışılan, gündemden düşmeyen mevzulara dair İlber Ortaylı’nın görüşlerini merak edenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap…

Yapılan Yorumlar
Yakın Tarihin Gerçekleri – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar