Yabancı – PDF Kitap İndir Oku
0

Yabancı – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Albert Camus
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Can Yayınları - Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi
  • Çevirmen Samih Tiryakioğlu
  • Yıl 1996
  • Sayfa 112

Yabancı

Tüm zamanların en tanınmış yazarlarından biri olan Albert Camus, en fazla ses getiren “Yabancı” isimli romanı ile okuyucularla buluşuyor. Camus’nün en fazla dile tercümelen ve tüm dünyada en çok satan kitabı olan “Yabancı”, bir yandan da okuyucuyu varoluşculuk akımıyla buluşturuyor. Ele aldığı şahsiyetin düşünce yapısından kavradığımız bu akım ile yazar dünyaya tek düze bir gözden bakıyor ve vakaları tek düze bir göz ile açıklıyor. Bazılarına göre son derece duygusuz olarak nitelendirilen kahramanın tavırları, gerçeğinde kendi içerisinde derin anlamlar barındırıyor.

Albert Camus’nün nobel edebiyat mükâfatlı bu yapıtı ile sizi de yaşama karşı derin düşüncelere dalacağınız bir yolculuk bekliyor. Evvel “İnsan bu kadar hantal olur mu?” diye düşünecek, ardından insanı buna iten nedenler hakkında bir iç denetlemeye varacaksınız. Kütüphanenizden yetersiz etmemeniz gereken bir roman daha Albert Camus’nün güçlü kalemiyle karşınızda…

Dünyaya ve Vakalara Yabancı Bir Şahsiyet: Meursault

Romanın baş kahramanı Meursault, Fransız asıllıdır ancak Cezayir’de yaşamakta ve minik bir devlet dairesinde memur olarak çalışmaktadır. İsmini öğrenmediğimiz bu şahsiyet, kitap süresince hep soyadı ile anılacaktır. Öykü, ana kahramanımızın annesinin vefat haberini almasıyla başlar. Anne, bir huzurevinde yaşamaktadır ve ne zaman can verdiği öğrenilmemektedir. Ancak huzurevinden gelen mektup dolayısıyla Meursault, cenaze ve defin harekâtları için beklenmektedir. Güçle müdüründen izin koparan Meursault cenaze için yola düşer. Bu andan itibaren kahramanın, annesinin vefatı ile alakalı değişik düşüncelerine tanık oluruz.

Meursault, annesinin vefatına çok da üzülmemiştir. Öyle ki annesini görmek bile istemez. Bu vaziyet, genç adamın duygusuz olarak anılmasına neden olacak ve ilerde işleyeceği bir cinayetin davasında aleyhine kullanılacaktır.

Meursault, annesinin vefatından sonra Cezayir’e geri döner ve Marie adlı bir bayanla sevgili olur. Burada da şahsiyetin annesinin vefatına karşı dinlediği pervasızlık ortaya çıkar. Bir gün Meursault, Raymond adındaki komşusuyla yakınlık kurmaya karar verir ve vakalar buradan itibaren değişmeye başlayacaktır.

Raymond’un sevgilisi ile yaptığı münazarada arka çıkan Meursault, istemeden de olsa kızın Arap ağabeylerinin radarına düşecektir. Birlikte bir gezintiye çıktıkları esnada kızın ağabeyini vuran ve bunu oldukça kaygısız bir biçimde asıllaştıran Meursault, mapusa düşecek ve suçlanacaktır. Ancak öylesine duygusuz davranacaktır ki en sonunda egemen, cinayetten ziyade cemiyete karşı gösterdiği yüzsüzlük nedeniyle Meursault’yu idama mahkum edecektir.

Yapılan Yorumlar
Yabancı – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar