Türk Dili ve Edebiyatı Üzerine Makaleler – PDF Kitap İndir Oku
0

Türk Dili ve Edebiyatı Üzerine Makaleler – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Rıza Tevfik Bölükbaşı
  • Tür Edebiyat
  • Yayınevi VakıfBank Kültür Yayınları
  • Yıl 2022
  • Sayfa 736

Türk Dili ve Edebiyatı Üstüne Makaleler Kitap Açıklaması

İnsaniyette konuşmak ve anlaşmak kabiliyetinin ne zamandan beri başlamış ve lisanların iyi mi çoğalmış ve birbirinden ayrılmış bulunduğunu şu sıralarda düşünmüyorum. Kelimelerin aslına da pek önem vermiyorum. Yalnız bir sorun var ki ömrümün şu on senesinden beri beni pek ziyade alâkadar ediyor ve kendi lisanımızın duygularımızı, fikirlerimizi ve hâlât-ı ruhiyemizi ifade edebilmek hususundaki kabiliyetini daha dikkatli tetebbû etmek lüzumunu hissettiriyor. Bu kadar meraklı ve yararlı bir tetebbû ki insana tükenmez bir şevk veriyor. Ben, bu sahada şimdiye kadar yapabilmiş olduğum tetebbûlarımdan şunu anladım ki lisan, mütevazi fikirlerimizi mübadele ve bildiri etmek, hissiyâtımızı dile getirmek doğrusu sözle izhâr etmek için bir araç değil, bir milletin tasarım ve tahayyül kabiliyetinde fıtrî ve millî bir imtiyazı, bir alâmet-i fârikası demek olan hususi bir seçimi, üslûbu, ifadeyi ve zevki de gösterir bir kıymetli hazinedir, bir müzedir ve millet dediğimiz insan cemaatlerinin birbirinden en önemli ve esaslı farkı, bu tasarım ve tahayyül kabiliyetindedir. Şu demek oluyor ki düşünce ve duygularımıza bir ifade şekli ibdâ etmek ve söze bir üslûp vermek hünerindedir.

Rıza Tevfik Bölükbaşı, Osmanlı’nın son süreci ile Cumhuriyet’in kurum yıllarına şahitlik eden, Türk kültür ve edebiyat tarihinde “feylesof” lakabıyla, bugün ise daha oldukca ozan olarak tanınan oldukca yönlü bir şahsiyettir. Elinizdeki kitap, Rıza Tevfik’in 1896 yılından itibaren 1922 yılına kadar Servet-i Fünûn, Türk Yurdu, Rübâb, Şebâb, Peyâm- Sabah ve Peyâm-ı Edebî benzer biçimde dergilerde; 1943’ten sonrasında daha ziyade Yeni Sabah gazetesinde Türk dili ve edebiyatı üstüne yazıya döktüğü yazılardan oluşmaktadır. Bu makaleler, Türkiye’de gerek Türk dilinin geçmişi, dünya dilleri arasındaki yeri ve yapısı; gerekse klasik Türk edebiyatıyla ilgili araştırmaların yeni yeni yapıldığı, hemen hemen doğru muntazam bir Türk edebiyatı tarihinin bile bulunmadığı yıllarda kaleme alınmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı Üstüne Makaleler adlı bu yapıt, okurlarını Türk dilinin kuvvet ve âhenk vurgusundan şive özellikleri ve ıstılahlarına; Fuzûlî, Nef‘î, Nâilî-i Kadîm ve Sünbülzâde Vehbî benzer biçimde divan şiirinin önde gelen isimlerinden Abdülhak Hâmid, Recâizâde Ekrem, Süleymanpaşazâde Sâmi, Florinalı Nâzım, İhsan Râif ve Tevfik Fikret benzer biçimde yazarın da yakından tanımış olduğu edebiyatçılara aşina olmaya çağrı ediyor. Rıza Tevfik’in tarihî, edebî, felsefî, tasavvufî ve son aşama geniş kültürel birikiminin tezahür etmiş olduğu; temiz, âhenkli, selîs ve sarih bir üslûp ile mümtaz olan makalelerini keyifle okuyacaksınız.

 

 

Yapılan Yorumlar
Türk Dili ve Edebiyatı Üzerine Makaleler – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar