Travma ve Beden – Psikoterapiye Sensorimotor Yaklaşım – PDF Kitap İndir Oku
0

Travma ve Beden – Psikoterapiye Sensorimotor Yaklaşım – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Pat Ogden
  • Tür Eğitim Başvuru
  • Yayınevi Diyojen Yayıncılık
  • Yıl 2023
  • Sayfa 468

Travma ve Gövde – Psikoterapiye Sensorimotor Yaklaşım Kitap Açıklaması

Travmatik deneyimler beyinde ve dolayısıyla bedende iz bırakır. Sensorimotor yaklaşım, geleneksel psikoterapötik yaklaşımlarda travmayla çalışırken tamamlanmamış kalan gözlemsel becerileri, teorileri ve müdahaleleri de terapiye dahil eder. Bilhassa çözülmemiş travmanın ortaya çıkardığı somatik semptomlara odaklanır. Bu bağlamda kitap; nörobilim, travma, dissosiyasyon ve bağlanma teorileriyle ilgili kapsayıcı ve anlaşılır arka plan detayları sunarak travmanın tedavisinde hem zihnin hem bedenin dikkate alındığı bütünleyici bir yaklaşımın gerekliliğini vurguluyor. Terapistlerin klinik uygulamalarına gövde odaklı müdahaleler ilave ederek çalışmalarının derinliğini ve etkinliğini artırabileceklerini söylüyor. 

Yazarlar bu kitapla travmanın fizyolojik ve zihinsel özelliklerini değişik açılardan ele alarak travmatik deneyimler yaşamış danışanların, hayatlarında anlam bulmalarına, somatik olarak bütünleşmiş bir kişilik duygusu geliştirmelerine yardım ederken somatik psikoloji literatürüne de büyük katkı sağlıyor. 

 

Dr. Pat Ogden, somatik psikoloji alanında bir öncü ve hem de Sensorimotor Psikoterapi metodunun yaratıcısı ve Sensorimotor Psikoterapi Enstitüsü’nün kurucusudur. Dr. Ogden bir klinisyen, internasyonal eğitmen ve somatik psikolojide çığır açan Travma ve Gövde kitabının yazarıdır.

 

Dr. Kekuni Minton, Naropa Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Doktorasını somatik terapi üstüne yapmıştır.

Dr. Clare Pain, Toronto Üniversitesi Psikiyatri Bölümünde asistan profesördür.

 

 

Yapılan Yorumlar
Travma ve Beden – Psikoterapiye Sensorimotor Yaklaşım – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar