Sevmek Yetmez – Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça – PDF Kitap İndir Oku
0

Sevmek Yetmez – Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
  • Yazar Martha Moraghan Jablow, Nancy Samalin
  • Tür Aile - Çocuk Eğitim Başvuru
  • Yayınevi Buzdağı Yayınevi
  • Çevirmen Esra Eret Orhan
  • Yıl 2020
  • Sayfa 320

Çocuklarımızı çok hoşlanıyoruz, bunda kuşku yok. Fakat mesullüklerinin şuurunda ve kendiliğindene yetebilen fertler yetiştirebiliyor muyuz?

Çocuklarımız mesullüklerini yerine getirmediklerinde, mızmızlandıklarında, birbirleriyle münazara ettiklerinde, yemeklerini yemediklerinde ya da bizi dinlemediklerinde onlara büyük hoşgörü gösteriyoruz. Bazen de buna eforumuz yetmediğinde, patlıyoruz. Kızıyor, haykırıyor, tehditler savuruyoruz. Sonra da bunları yaptığımız için kendimizden nefret ediyoruz.

Tüm bu meseleler doğru dili kullanmamamızdan kaynaklanıyor. Çocuklar doğru dili kullanmadığımızda bizi dinlemiyor. Böyle olduğunda da işler sarpa sarıyor. Mesela odasını onun yerine biz toplamak zorunda kalıyoruz. Ama bu hem yorucu hem de sürdürülebilir değil. Ayrıca sonradan kendimizden nefret etmemize neden olacak hiddet patlamalarına da neden oluyor.

Doğru irtibat olduğunda ise tüm meseleler kendiliğinden çözülüyor. Çocuklar ebeveynlerini dinlemeye ve mesullüklerini yerine getirmeye başlıyor. Anne ve babalar da gerçek yapmaları gerekenlere odaklanabiliyor. Hiddet patlamaları ve sonrasında gelen pişmanlıklar ortadan kayboluyor.

Beğenmek Yetmez kitabı çocuklarla doğru bağlantıyı nasıl kuracağımızı anlatıyor. Anlatılan usuller onlarca yıldır zaferle uygulanıyor. Kitap, gerçekten yaşanmış rakamsız misal diyalog ve vakayı da barındırıyor. Böylece anne ve babalar en sık karşılaştıkları vaziyetlere verdikleri yanlış tepkileri görebiliyor ve doğru olanları bilebiliyor.

Devamlı çocuklarımızın yanında olamayacağız, karşılaştıkları manileri onların yerine ortadan kaldıramayacağız. Kendi ayakları üzerinde durabilen fertler yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı beğenmemiz bunun için yeterli değil. Onlarla doğru ve tesirli irtibat kurmayı da bir an evvel bilmeliyiz. Hem çocuklarımız hem kendimiz için.

Yapılan Yorumlar
Sevmek Yetmez – Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar