Semerkant – PDF Kitap İndir Oku
0

Semerkant – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Semerkant

Dünyaca ünlü Lübnanlı yazar Amin Maalouf’un 1988 senesinde yayımlanan sansasyonel yapıtı Semerkant, okurlarıyla ilk buluşmasının üzerinden 30 sene geçmesine karşın “Çok Satanlar” listelerindeki önceliğine gözetiyor. Çok ebatlı ve etkileyici öyküsüyle vicdanlara değen Semerkant’ın 11’inci ve 20’nci asırlarda geçen vaka örgüsü, “Tarihi Roman” kategorisine iki farklı zamandan göz kırpıyor.

Asırlardan Günümüze Uzanan Uygarlıklar ve Büyük Aşklar

Semerkant, birinci kısmında büyük şair Ömer Hayyam’ın gezgin hayatını ve sevgilisi Cihan ile arasında geçen büyük aşkı anlatıyor. Hayyam’ın bilim ve sanat hayatı çerçevesinde şekillenen bu kısımda Maalouf, şairin zaman ötesi yapıtlarının bulunduğu Rubaiyyat isimli kayıp yapıtından yola çıkıyor. Romanın değişik ehemmiyetli kişiliklerini ise Ortadoğu tarihine istikamet veren Hasan Sabbah ve Nizamülmülk oluşturuyor.

Öykünün ikinci kısmında Rubaiyyat’ı bulmak için yollara düşen Benjamin Omar, romanın reel zamanlı şahsiyeti olarak kendini okura gösteriyor. Maalouf’un Semerkant’ta tuttuğu zafer ise bu noktada ortaya çıkıyor. İki öykü arasındaki belirgin geçişe karşın yazar, romanının çekici anlatımından hiçbir kayıp vermeden okurlarını tertemiz bir “yolculuğa” davet ediyor.

Romanın son kısmında el yazmasını bulma ve gün suratına çıkarma amacıyla İran’a giden Benjamin, kendini hiç ummadığı bir serüvenin bütün ortasında buluyor. Burada 1912 tarihli İran Devrimi’nde ehemmiyetli rol oynayan bireylerle toplanmasının yanı gizeme yaşamının aşkını da buluyor. 1912, aynı zamanda Titanic gemisinin battığı sene olması ile de romandaki en ehemmiyetli dönüm noktasını oluşturuyor.

En Beğenilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünyanın en gizeme dışı bilgin ve sanatçılarından olan Ömer Hayyam… Kurduğu Haşhaşinler isimli dini ve politik tarikat ile bir zamanlar Ortadoğu’ya fobi salan Hasan Sabbah… Dünyanın gelmiş geçmiş en karizmatik liderlerinden olan Vezir Nizamülmülk… Çağını aşan düşünceleriyle özgür kadının en sansasyonel tarihi misallerinden olan şair Cihan ve İran Devrimi’nin ana oyuncuları arasında yer alan Prenses Şirin…

İran topraklarının geçmişten günümüze getirdiği büyük servete Semerkant ile farklı bir pencereden şahitlik etmeye hazır mısınız? Öyleyse bu kitabı hemen şimdi sepetinize ilave edin, size zamanı unutturacak bir okuma macerasına kapılmaya hazır olun!

Yapılan Yorumlar
Semerkant – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar