Savaş Atı – PDF Kitap İndir Oku
4.1

Savaş Atı – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

Kitap raflarından beyazperdeye uzanan üç mükâfatlı bir şaheser: Savaş Atı

Onları savaş ayırdı. Çabalar denedi. Sevgi birleştirdi.

“Albert ve annesinin karanlığa doğru yürümelerini izledim. O an ömür boyu sürecek bir dostluğun temellerinin atıldığını kavramıştım; aramızda ansızın içgüdüsel bir güven ve sevgi bağı oluştu.”

Akılda yazar Michael Morpurgo’dan, keder ve umudun kol kola yürüdüğü epopesi bir arkadaşlık hikâyesi…

Morpurgo, I. Dünya Savaşı’nda yaşanan gizeme dışı vakaları Joey isminde bir atın ağzından aktararak okurlarını umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Altı aylık bile değilken annesinden koparılarak hayvan pazarında müzayedetmeye çıkarılan Joey, yaşamın acımasız gerçeği ile tanışarak ayyaş bir adama satılır. Niyeti bir buzağı almak olan adamın oğlu Albert, Joey’u görür görmez sanki ona hayran kalır. Mevsimler birbirini kovalarken birlikte gelişen Albert ve Joey asla unutulmayacak bir arkadaşlık bağı kurarlar. Ta ki günlerden bir gün, bankaya olan ipotek borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan Albert’ın babası, Joey’i 40 pound karşılığında İngiliz ordusuna satana dek. Joey ve Albert için yeni bir dönemin başlangıcıdır bu. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Çiftlik atından bir süvari atına dönüşen Joey, yeni tanıştığı ve uzun seneler yol dostu olacağı Topthorn ile cepheden cepheye koşarak, herkesi kendine hayran vazgeçer. Seneler süren savaş süresince müttefik ve düşman kuvvetlerin cephelerinde başına neler gelir neler?.. Hatta esir bile düşer. Joey her şeye karşın kesinlikle bir gün can arkadaşı Albert’a kavuşacağına dair ümidini asla yitirmez. Albert da bunun hayaliyle yanıp alevlenir. Kaderin oyunuyla günlerden bir gün Albert’la Joey’in yolu yeniden kesişir. Beklenmeyen bu buluşmanın arkasında onları nasıl bir çıkmaz beklemektedir? Joey’e bir sene kadar sevgiyle bakan Emilie’nin can vermeden evvel büyükbabasına verdiği vasiyet nedir? Bu vasiyet Joey’le Albert’ın yeniden bölmesine mi neden olacaktır?..

Michael Morpurgo’nun aynı isimli romanından uyarlanarak, İngiltere’de son on senenin tiyatro hadiseyi haline gelen Savaş Atı, Handspring Puppet Company’ye ait asıl boyutlardaki at kuklalarının kullanımıyla büyüleyici ve bol mükâfatlı bir West End gösteriyi olarak sahnelenmeye devam ediyor. 2011 senesinde Steven Spielberg tarafından beyazperdeye de uyarlanan Savaş Atı pek çok mükâfata aday gösterilerek senenin en çok ses getiren imallerinden birine imza attı.

Etkisinden uzun vakit kurtulmayacağınız Savaş Atı, üzüntülü hikâyesi ile içinizi burkarken sizi gülümsetmeyi de başarabilen, ender tesadüfülecek akılda işi bir roman.

Yapılan Yorumlar
Savaş Atı – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar