Olağanüstü Bir Gece – PDF Kitap İndir Oku
0

Olağanüstü Bir Gece – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Fantastik Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve dertsiz varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü tecrübenin hikâyesidir.
Alman edebiyatının dünyaya armağan ettiği ünlü yazar Stefan Zweig, Fantastik Bir Gece isimli romanında yeniden okurlarını sarsmayı muvaffak oluyor. 28 Kasım 1881 senesinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başşehri Viyana’da dünyaya gelen Zweig, ufak yaşta aldığı sıkı eğitim sayesinde erken yaşlarda ana dili Almanca’nın yanı gizeme Yunanca, İngilizce, Fransızca ve Latince konuşmaya başlıyor. 23 yaşındayken felsefe doktorasını tamamlayan ünlü yazar, o yarıyılda Alman şair Rainer Maria Rilke’den etkilenerek ilk şiirlerini yazıyor. 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile beraber Belçika’dan Viyana’ya geri dönüyor ve orduda gönüllü olarak çalışmaya başlıyor. Ancak başlarda savaş yanlısı olan görüntüsü savaş ilerledikçe değişmeye başlıyor. Savaştan sonra 20 sene yaşayacağı Salzburg’a yerleşen ünlü yazarın konutu James Joyce, Thomas Mann gibi yazarların katılımıyla sanki edebiyatçıların bir araya gelme mekanı haline geliyor.
1920 senesinde ilk eşi ile evlenen Zweig, en yoğun çalışma yarıyılını bu ünlü konutta geçiriyor. Ancak Hitler’in süratli yükselişi sonrası Yahudi orijinli olan Stefan Zweig, Salzburg’da çok güç günler geçirmeye başlıyor. O güne kadar pek çok dile çevrilen ve Alman dilinde de büyük zaferler kazanan yapıtları 1933 senesinde alanlarda yakılıyor ve yazar hedef haline getiriliyor. 1934 senesinde ise yaşadığı ünlü konut, Alman SS polisi Gestapo tarafından basılarak yağmalanıyor. Bunun üzerine Londra’ya taşınmak zorunda kalan Stefan Zweig ilk eşinden de boşanıyor. Londra yurttaşı olmak zorunda kalan Zweig, İngiltere’de tanıştığı sekreteri Lotte Altman ile beraber evvel Portekiz’e, sonra da Brezilya’ya yerleşiyor. Burada en ünlü yapıtlarından olan Satranç ve Dünün Dünyası – Avrupa Anıları’nı yazıyor. Ancak yaşadıklarının tesiri ile Hitler’in tüm Avrupa’da Yahudi ulusuna yaşattığı çilenin zaferli olacağından kaygı duymaya başlıyor. Zweig, 22 Şubat 1942’de karısı ile beraber uyku ilacı içerek intihar ediyor.
7 Haziran 1913 gecesinin 6 saatinin anlatıldığı Fantastik Bir Gece kitabında Stefan Zweig, hakikatinde bir başkasının yazdıklarını yine kaleme alıyor. Kitap 1914 senesinde Rusya’da katıldığı bir çatışmada hayatını kaybeden Avusturyalı Baron Fredrich M. von R.’nin çekmecesinde bulunan bazı anekdotlardan oluşuyor. Baron mevzubahisi gecede yaşadıklarını unutmamak için 4 ay sonra bu anekdotları kaleme alıyor. Hakikatinde son derece soğuk, kendi sınıfından olmayan kimseyle konuşmayan ve büyük bir yalnızlık içinde ailesinden kalan servet ile geçinen Baron, bir gece at yarışlarına gitmeye karar veriyor. Burada hayatında başına geleceğini asla düşünmediği bir kabahat işliyor. Ancak bu kabahat ona 6 saatlik fantastik bir gece yaşatıyor. Bu 6 saatte yaşamında konuşmadığı ve evvelden konuşmaya değer bulmadığı kadar çok insanla tanışan ve konuşan Baron, sabah uyandığında ise kendisini sanki yine doğmuş gibi seziyor. İçindeki tüm soğukluğun ve tutukluğun tek bir inanılmaz gecede çözüldüğüne inanan Baron, bir gece evvel kendi deyimiyle içine girdiği lağımdan yenilenmiş bir insan olarak çıkıyor. Ertesi gün tanıdığı, tanımadığı herkesle konuşuyor, selam veriyor ve bir daha yalnızlık duygusunu hiç yaşamıyor. Bu anekdotlar Baron’un ailesi tarafından Zweig’e eriştiriliyor ve yazması isteniyor. Ünlü yazar da okuduklarını düzenleyerek kahramanın ismini değiştiriyor ve bir önsöz ilave ederek kitabı hazırlıyor.

Yapılan Yorumlar
Olağanüstü Bir Gece – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar