Nietzsche Ağladığında – PDF Kitap İndir Oku
5

Nietzsche Ağladığında – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
  • Yazar Irvin D. Yalom
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Ayrıntı Yayınları
  • Çevirmen Aysun Babacan
  • Yıl 2000
  • Sayfa 432

Nietzsche Ağladığında
Rus asıllı yazar Irvin D. Yalom’un 1992 senesinde kaleme aldığı Nietzsche Ağladığında, ünlü feylesofun yaşamına dair derin izler taşıyor. Feylesofun hayatından bir kısma şahitlik etmenizi sağlayacak olan eser, yarıyılın ehemmiyetli kişiliklerini de öyküsüne dahil ediyor. Romanın ana temasına “ümitsizlik” fikrini yerleştiren Yalom, böylece Nietzsche’nin felsefi düşüncelerine dair ipuçlarını da okuyucu ile buluşturuyor.
Baş ucu kitaplarınızdan biri olmaya aday bu şaheser ile siz de ünlü feylesofu daha yakından tanıyacak, onu kavrayacak ve fikirlerine özümseyeceksiniz. Öyleyse Nietzsche’nin dünyasındaki bilinmezlere doğru yolculuğa çıkmaya hazır olun!
Her Şeyden Ümitsiz Bir Feylesof: Nietzsche
Henüz sadece iki kitabı yayınlanan ve bir şöhrete kavuşamamış olan Nietzsche, hıyaneti yakından tatmış, acılarına ise göğüs germeyi seçmiş bir feylesof olarak anlatılır. Yaradan onun için bir ölüdür. Mutlu bir yaşamı, karısı ve çocukları yoktur. Tek bildiği ise ümit etkenin çok daha büyük hayal kırıklıklarına yol kalemtıraşını düşünmesidir. Kendisinin bu kötümser ruh halinden kaygı dinleyen Salomé, Nietzsche’nin yaşamında derin izler vazgeçen hoş, çekici, cesur ve bir o kadar da zeki bir bayandır.
Salomé, bir gün Breuer’e adsız bir mektup yollayarak, Avrupa’nın kültürel geleceğinin riskte olduğunu, Nietzsche’nin de ümitsiz olduğunu söyler ve kendisinden destek ister. Breuer, Salomé’un sürükleyiciliği karşısında ona karşı koyamaz ve Nietzsche’ye destek edeceğine dair söz verir. Ancak bu o kadar da kolay olmayacaktır. Zira ünlü feylesof, takviyeyi asla kabul etmemektedir. Üstelik hastalandığını da inkar eder. Bu andan itibaren zorlu bir süreç başlar. Breuer, Nietzsche’nin ruhsal bozukluklarına değinmeye çalışacaktır. Bu esnada da yakın dostu ve talebesi olan Freud ile sık sık görüşecek ve uyguladığı rehabilitasyon usullerini aktaracaktır.
Nietzszche’nin ruhsal dünyasına derinlemesine bir bakış atacak olan Breuer, aynı zamanda ümitsizliğinin arkasındaki asılları gün suratına çıkarmaya çalışacaktır. Nietzshe’nin inadını kırıp Breuer’den destek istemesi neticeyi ikilinin arasında büyüyen yakın arkadaşlık ikisine de oldukça iyi gelecektir.
Bunları Öğreniyor muydunuz?
Stanford Üniversitesi’nden emekli olan Irvin D. Yalom, Varoluşçu Psikoterapi’nin en ehemmiyetli temsilcilerinden biri olarak görülüyor. Yalom’un, aynı zamanda 2009 senesinde Beynelmilel Sigmund Freud – Psikoterapi Mükâfatı’nü aldığı öğreniliyor.
En Beğenilen Mahsullere Hemen Şimdi Sahip Olun!

Yapılan Yorumlar
Nietzsche Ağladığında – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar