İmzalı-İyi ki Varsın Atatürk – PDF Kitap İndir Oku
0

İmzalı-İyi ki Varsın Atatürk – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Büyük adam, büyük insan, aydın izinden yürüdüğümüz Mustafa Kemal Atatürk yalnızca yaşadığı yarıyılın değil, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından biriydi. Yoktan var ettiği, devrimlerle taçlandırdığı Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratmak kolay değildi. Elinde insan kadrosu yoktu. Üniversite tamamlayanlar, hekimler, mühendisler, hukukçular, eğitimciler ve değişiklerin rakamı çok azdı.

Cumhuriyet elde kalan o kısıtlı kadrolarla heyetti, devrimler o kadrolarla yapıldı.. Atatürk yeni devleti kurarken elde enkaz dışında bir şey yoktu. Tarım çökmüştü. Fabrika ve imal yoktu.. Eğitim seviyeyi sıfıra yakındı. İnsanlar aç ve haraptı. Dahası, yol yoktu. Demiryollarının üretimine başlanıp tamamlanması öylesine ehemmiyetli idi ki, “Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan” diye marşlar bestelendi. İlk milli fabrikalarımız açılırken halk bayram etti.

Ama bir “Atatürk aslı” daha vardı.. Yoksulduk, paramız yoktu. Buna rağmen onurumuza gözetmiştik.. Atatürk el kapılarını dilenmedi, kimsenin peşinden koşmadı, ülkemizi ve ulusumuzu bir gün olsun ufak düşürmedi.. Çok ehemmiyetli bir hakikat daha:. Atatürk hiçbir zaman “Serüvenci” olmadı. Sağa sola posta koymadı, zırvalamadı!. Yarıyılın devlet adamlarına bakın. Rusya’da Stalin, Almanya’da Hitler, İtalya’da Mussolini. Her biri kan emici, serüvenci diktatörler.. Atatürk hepsiyle mesafeli kaldı.. İsteseydi, elindeki eforu kullansaydı, genç Türk devletini bir sürü serüvene sokması işten dahi olmazdı. O, dünyanın en saygın devlet adamlarından biriydi.. Hiç kimse unutmasın, bugün hangi imkânlara sahipsek, hangi hürlükleri yaşıyorsak, onun sayesindedir. Buna din ve iman serbestliği dahildir.

Bugün Atatürk’e saklıdan veya sarihten sövenler, Türkiye’yi pazarlayanlar, din tüccarlığı yapanlar, paraya tapanlar, el kapılarında dilenenler, ülkemizi çağın gerisine çekmek isteyenler, hırsızlar ve din sömürücüleri, ülke idaresini ele geçirmiş olabilir.. Türkiye Cumhuriyeti böyle nicelerini gördü!. Geldikleri gibi gittiler!. Hiç kimse kaygı etmesin ve kötümser olmasın.. Bu yarıyıl da geçecektir.

Yapılan Yorumlar
İmzalı-İyi ki Varsın Atatürk – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar