Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – PDF Kitap İndir Oku
0

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

İsrailli Yazar ve Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Hayvanlardan Yaradanlara Sapiens, son senelerin en çok ses getiren kitapları arasında yer alıyor. Başlangıçtan bugüne insanın tarihsel yolculuğunu ele alan eser, bugünü alana getiren tüm şartları fenni ve sosyal bilimler ışığında ayrıntılandırıyor.

“Evvel her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çok tanıdık geliyor değil mi? Aşinayı üzere bu ifade, karşı tarafın bir mevzuyu tüm ayrıntılarıyla anlaması ismine günümüzde muzipçe kullanılan bir kalıp. Ancak laf insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın ehemmiyetini göz arkasını etmek muhtemel değil. Hayvanlardan Yaradanlara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm sualleri yanıtlamaya bütün de bu noktadan başlatıyor.
13.5 Milyar Senelik Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Bütün Zamanı!

Harari; kitabının başında dünyanın gelişiminin evvel fizik, ardından kimya ve en sonunda biyoloji çevresinde teşekkül ettiğini söyleyerek laflarına başlıyor. Bu noktadan itibaren evrime de temas eden Harari, neandertal ve sapiens cinslerinin günümüze uzanan köklerini ele alıyor. Kitapta insanın gelişimi; “Öğrenişsel Devrim”, “Tarım Devrimi” ve “Bilimsel Devrim” olmak üzere üç temel başlık altında araştırılıyor.

Kitaba göre Bilimsel Devrim, tarihsel sürecin son 5 bin yılına içeriyor. Şöyle ki tarihte evvelki yarıyıllara kıyasla, son 5 bin seneye ait daha fazla somut bilgiye erişmek muhtemel. Bu sebeple Bilimsel Devrim alt başlığı, kitabın en uzun kısmını oluşturuyor. Mevzubahisi kısımda daha subjektif bir anlatım özümseyen yazar; günümüzün idare, efor ve barış kavrayışına dair kayda değer çıkarımlarda bulunuyor.

Hayvanlardan Yaradanlara Sapiens; dinlerden idare şekillerine, cemiyetsel tabakalardan uyum kaynaklarına, göçlerden savaşlara kadar değişik disiplinlere ait bir hayli mevzuyu tek başlık altında bir araya getiriyor. Kitap, başta kendini hayvanlarla eş değer olarak gören insanın zamanla tabiata ve kendisine karşı sürdürdüğü üstünlük savaşımını mevzu ediniyor. Hatta insanın, eforu sayesinde günümüze yanaştıkça kendine yaradansal bir kalite atfetmesine de tenkidi bir gözle yanaşıyor. Harari’nin derslerinde anlattığı mevzulardan derlediği bu kitap, bilimsel atmosferinin yanı gizeme akıcı anlatımıyla da okur kitlesini günden güne genişletmeye devam ediyor.

Bunu Öğreniyor muydunuz?

Yapılan Yorumlar
Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar