Hamlet – Hasan Ali Yücel Klasikleri – PDF Kitap İndir Oku
4.5

Hamlet – Hasan Ali Yücel Klasikleri – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
  • Yazar William Shakespeare
  • Tür Sanat - Tasarım Tiyatro
  • Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
  • Yıl 2008

Hamlet – Hasan Ali Yücel Banalleri

Hamlet, William Shakespeare’in en uzun oyunu olmasının yanı gizeme dünya edebiyatında da en tanınmış eserlerinden biri. Üzerinden 400 sene geçmesine karşın hala okuyucuyu ve seyirciyi etkilemeyi başaran anlatımı, onu bir hayli açıdan eşsiz kılıyor. 1600’lü senelerden bu güne üzerine en çok konuşulan, hakkında kitaplar yazılan, tercümesi ile de birden fazla ülkede yayınlanan Hamlet, aynı zamanda en çok sahnelenen oyunlar arasında yer alıyor.

Kaynağı daha önceki kuzey masallarına kadar uzanan bu tragedya, Shakespeare’in güçlü ve tesirli anlatımı ile merak ve alaka uyandıran bir mevzuya sahip olması ile dikkat topluyor. Oyundaki vaka örgüsü ve şahsiyetler, hayranlık uyandıran bir ustalıkla işleniyor. Oyunda bir hayli yerde karşımıza çıkan drama öğeler insan ruhunun karışık yapısına sanki ışık yakalıyor ve kitabın unutulmayacak eserler arasına da ilk sıradan girmesini sağlıyor.

Hamlet’in Dramatik İntikam Hikayesine de Kütüphanenizde Yer Açın!
Hamlet için kısaca bir intikam tragedyası diyebiliriz. Eser, amcası Claudius’un, babasını öldürüp tahta çıkması ve çok kısa bir müddet sonra annesi ile de evlenmesi üzerine Hamlet’in girdiği depresyon ve ruhsal çöküntü ile başlıyor. Sonraları babasının hayaletinin ortaya çıkması üzerine vakalar tamamen değişik bir hal alıyor. Hayaletin, cinayeti Claudius’un işlediğini ve intikam almasını söylemesi; Hamlet’i intikam tasarıları içerisini çekiyor. Bu tasarıları saklamak için de çılgın rolü yapmaya başlayan Hamlet’in çılgınlık ve hakikatlik arasındaki geçişleri ana vaka örgüsünü oluşturuyor.

Aşk, akraba ve iktidar ilişkileri örgüsünde geçen vakaların esasında Hamlet’in babasını öldürerek tahta geçen amcasından intikam alma tutkusu uyuyor. Vakaların daha çok bu intikam gayreti üzerine heyeti oluşu ve oyunda birbirini izleyen cinayetlerin hakikatinde hakikat bir efkâr ile başlayan Hamlet’in yaşamını, nasıl derin bir girdaba dönüştürdüğünü gözler önüne seriyor.

En Beğenilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Tüm dünyada asırlardır dile gelen “Olmak ya da olmamak, işte tam mesele bu!” lafını bir de Hamlet’in ağzından dinlemek ister misiniz? Yanıtınız evet ise sepetinize hemen Hamlet’i ilave etmeyi unutmayın. Ayrıca birbirinden eşsiz alıntıların yer aldığı bu eser ile Shakespeare’in şairane dünyası ile tanışmanın neşesini çıkarın.

Yapılan Yorumlar
Hamlet – Hasan Ali Yücel Klasikleri – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar