Galata – İstanbulun 700 Yıllık Kara Kutusu – PDF Kitap İndir Oku
5

Galata – İstanbulun 700 Yıllık Kara Kutusu – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Galata’da kültür, tarihsel yapılar ve ticari yaşam… İstanbul’un kadim mahallelerinden biri olan Galata, Bizans İmparatoru tarafından 1267 senesinde Cenevizlilere tahsis edildi. Galata’nın bu özel konumu İstanbul’un fethinden sonra da devam etti. Fatih Sultan Mehmet, fethin hemen ertesi günü 1 Haziran 1453’te bir ahitname ile Galata’nın otonomluğunu tanımış oldu.

“Magnifica Comunita di Pera” isimli bu yaradılış 350 sene devam etti. Muhtelif dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı bu bölge, aynı zamanda ticaret ve finans dünyasının da merkezi oldu. Fetihten bütün 400 sene sonra Osmanlı idaresinin borçlanma lüzumu dinlemesiyle beraber Galata bankerleri devreye girdi.

Borçlanmalar Galata Dersaadet Senet Borsası üzerinden yapıldı. Bu gidişat Osmanlı devletinin 1875 senesinde borçlarını ödeyemeyip iflas etmesine kadar sürdü. Tahlilci yazar Turan Akıncı bu kitapta, ticari ilişkilerin yanı gizeme Galata’daki tarihsel yapıları, kültürel yaşamı ve Levantenlerin cemiyetsel konumunu dokümanlarıyla gün ışığına çıkarıyor.

Yapılan Yorumlar
Galata – İstanbulun 700 Yıllık Kara Kutusu – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar