Empedoklesin Dostları – PDF Kitap İndir Oku
3.8

Empedoklesin Dostları – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...
  • Yazar Amin Maalouf
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Yapı Kredi Yayınları
  • Çevirmen Ali Berktay
  • Yıl 2021
  • Sayfa 216

AMIN MAALOUF’TAN 8 YIL ARADAN SONRA YENİ BİR ROMAN…

Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf yeni romanı Empedokles’in Arkadaşları’yla okurlarını selamlıyor.

Romanlarıyla olduğu kadar sınama kitaplarıyla da alaka sürükleyen Maalouf, Empedokles’in Arkadaşları’nda bu defa geleceğe müteveccih bir kurguyla dönüş yapıyor. Ölümcül Kimlikler ve Medeniliklerin Batışı kitaplarında yer verdiği tenkidi gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çiziyor. Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Arkadaşları’yla tanışmaya davet ediyor bizi.

Atlas Ummanı kıyısındaki minik Antioche adasının sadece iki soğukkanlıyı vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla suskun bir hayat sürmek isteyen Alec ile yazdığı ilk romanının tuttuğu zafer sonrası her şeyi arkasında vazgeçen eksantrik Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü bağlantı vasıtasının tesirsiz hale gelmesiyle kesişir.

Asla erişme imkânı kalmayınca fısıltı gazetesi işlemeye başlar: Gezegen bir nükleer trajedinin eşiğindedir, Amerika küresel ölçekte bir terör hamlesine maruz kalmıştır, insanlığın hayatını basitleştiren teknolojik büyümeler artık insanlığın sonunu getirmiştir…

Tüm dünya bu dedikodularla çalkalanırken, kendilerine Empedokles’in Arkadaşları diyen, son derece gelişmiş bir teknolojiye ve tıp bilgisine sahip bir grup sırlı insan bu karmaşaya son vermek üzere çıkagelir. Alec bu insanların kim olduğunu bilmeye çalışırken, içinde yaşadığımız dünyanın paradokslarıyla da yüzleşmek zorunda kalır. Hiçbir şey artık daha öncekisi gibi olmayacaktır.

“Hayal kırıklığı kapsayan bu satırları yazarken hikâyenin sonuna geldiğim izlenimindeyim. Geldiler, üstünlük kurdular, dünyada hem endişe hem de umut esintileri estirdiler, sonra da gittiler.”

Yapılan Yorumlar
Empedoklesin Dostları – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar