Cennetin Doğusu – PDF Kitap İndir Oku
3.5

Cennetin Doğusu – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Cennetin Doğusu
Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, İnci gibi eserleriyle dünya çapında büyük bir şana kavuşan Nobel mükâfatlı Amerikalı yazar John Steinbeck’in Cennetin Doğusu romanı, Amerikan edebiyatının şaheserlerinden biri olarak gösteriliyor. Steinbeck’in 1952 senesinde yayımlanan ve “Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık kalitesindeydi.” biçiminde ifade ettiği eser, iyilik ve makûsluk arasındaki çabanın antik zamanlardan bugüne uzanışını mevzu ediniyor.

Asıl Hayattan “Amerikan Asılcılığı”ne Erişen Bir Eser

Steinbeck’in kendi hayatından izler taşıyan Cennetin Doğusu, Kuzey California’daki yararlı tarım arazilerinden olan ve yazarın gençlik senelerinde tarım emekçisi olarak çalıştığı Salinas Vadisi’nde geçiyor. Kurgu ve vakaların işleniş biçimi bakımından Amerikan Asılcılığı akımına dahil edilen eser, bölgedeki çiftçi ailelerinin hayatını tüm güzergahlarıyla ele alıyor. Yazar, eserindeki kişilik ve tipleri, burada karşılaştığı asıl bireylerden yola çıkarak okurlarına aktarıyor.

İyi ve Makûsun Ezeli Çabasına Yakından Şahitlik Edin

Cennetin Doğusu, Amerika’da yaşamda kalma gayreti veren ve sonunda yolları Salinas Vadisi’nde kesişen Trask ve Hamilton ailelerinin çekişmesini anlatıyor. Satır aralarında iyilik ve makûsluğun temellerini irdeleyen eser; “Kabil’in işlediği ilk günah karşılığında iyi ve makûsun doğuşu” ile “tavırlarda kader ve istemin hisseyi” gibi mevzularda okurlara ehemmiyetli sualler yöneltiyor.

Trask ve Hamilton ailelerinin fertleri üzerinden insanın temel özellikleri, sahip olduğu kıymetler ve tavır şekillerini irdeleyen Cennetin Doğusu; okurlarını çılgınlık ve bilgelik, faziletlilik ile yüzsüzlük, bağlılık ile nankörlük gibi ters kutupları çarpıştırmaya çağırıyor. Mitler, kutsal kitaplardaki anlatılar ve metaforların bolca yer aldığı eser, insanoğlunun kendine dair kuşaklardır denetlediği sualleri bir potada eritiyor.

En Hoşlanılan Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Beşeri öğretiler mevzusunda bir şaheser kaliteyi taşıyan Cennetin Doğusu kitabını siz hala okumadınız mı? Dünyanın en galibiyetli yazarları arasında gösterilen John Steinbeck’in bu eseri, sizi tarihin en girift olgularını başlangıçtan bugüne denetlemeye davet ediyor. Bu kitabı hemen şimdi sepetinize ilave edin, iyilik ve makûsluk kavramlarına Steinbeck’in penceresinden bakmanın ödününü siz de sezin.

Yapılan Yorumlar
Cennetin Doğusu – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar