Çavdar Tarlasında Çocuklar – PDF Kitap İndir Oku
4.3

Çavdar Tarlasında Çocuklar – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
  • Yazar Jerome David Salinger
  • Tür Dünya Roman Edebiyat Roman
  • Yayınevi Yapı Kredi Yayınları
  • Çevirmen Coşkun Yerli
  • Yıl 2006

Çavdar Tarlasında Çocuklar

1951 senesinde basılan kitap, Salinger’in ilk ve tek romanıdır. Çıktığı andan bu yana alaka gören roman, ergenlik yarıyılındaki bir çocuğun dünyayı idrak ediş şeklini bize anlatırken, erişkinlerin kumpasına karşı olan başkaldırısını da zaferli bir dil ile aktarıyor. Dürüst dili ve şahsiyetin içinde bulunduğu duyguların okuyucuya olan yansıması, onu kısa müddette dünya edebiyatı listelerinde ilk sıralara taşıyor.

Konuttan Uzakta Üç Gün Geçiren Koridordan Caulfield’in Başına Neler Geliyor?

Romanda, Koridordan’in mektepten atılması ile başlayan öykü onun konuttan uzaklaşması neticeyi başına gelenler ile devam ediyor. Daha evvel de iki mektepten kovulan kahramanımız bu vaka neticesinde ailesi ile yüzleşmemek için konuttan kaçıyor. Bavullarını alarak tarih hocasının yanına gelen Koridordan, öğretmeninin davranışından rahatsız oluyor ve burada fazla uzun zaman kalmıyor. Ergenlik çağının getirdiği asi tavır ile erişkinlerin kumpasına sanki kafa yakalayan kahramanımızın bir sonraki durağı talebe yurdu oluyor. Fakat buradan da dostları ile tartıştığı için bölmek gidişatında kalıyor. Konuttan uzakta geçirdiği bu birkaç günü, otel odalarında ve caddede geçirirken yaptığı gözlemler ve başına gelenler bize cümbüşlü bir dil ile aktarılıyor. Ona tek destek etmeye çalışan kız kardeşi ile buluşmaları, yolunda gitmeyen aşk yaşamı ve etrafındaki ikiyüzlülüklerden sıkılan davranışı bizi bir anda Koridordan’ın başkaldırısına ortak ediyor.

Liseli bir genç olan Koridordan Caulfield’in mektepten atılması neticeyi dışarıda geçen üç gününü anlatan kitap, aile ve dostları ile yaşadığı meselelere de değiniyor. Ergenlik çağındaki Koridordan’in erişkinler dünyasına olan başkaldırıyı ve bir Noel evveli başına gelenler neticeyi psikiyatri muayenehanesine uzanan hikayesi, zaferli anlatımı ile sizi bir anda kitabın içerisine dahil ediyor. Koridordan ile başkaldırı ediyor; insanları onunla beraber dikkatle gözlemliyor ve samimiyetsiz tutumlara onun ile beraber başkaldırıyorsunuz!

 

Bunu Öğreniyor muydunuz?

Kitabın Fransızca gerçeğinden ilk tercümesi “Gönülçelen” ismi ile yayımlanıyor. Yayınevi farklılığı sonrası ise “Çavdar Tarlasında Çocuklar” adı ile yayımlanmaya başlıyor.

En Hoşlanılan Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Listelerin her zaman popüler kitabı ve bir hayli insanın da gözdesi olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, çağdaş zamanların şaheseri olarak değerlendiriliyor. Koridordan ve onun asi dünyası ile tanışmak için bu kitaba da kesinlikle kütüphanenizde yer açın!

Yapılan Yorumlar
Çavdar Tarlasında Çocuklar – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar