Canlı Devre – Durmaksızın Değişen Beynin İçyüzü – PDF Kitap İndir Oku
4

Canlı Devre – Durmaksızın Değişen Beynin İçyüzü – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
  • Yazar David Eagleman
  • Tür Bilim Popüler Bilim
  • Yayınevi Domingo Yayınevi
  • Çevirmen Zeynep Arık Tozar
  • Yıl 2021
  • Sayfa 328

Incognıto Ve Beyin – Senin Hikâyen’in Yazarından

Madde yoksunluğu ile kırık bir kalbin ortak doğrultuyu ne? Hatıraların düşmanı neden zaman değil de başka hatıralar? Kolsuz bir insan nasıl dünyanın en iyi okçusu olabiliyor? Geceleri neden rüya görürüz ve bunun seyyaremizin dönüşüyle ne alaka? Âmâ bir insan diliyle görmeyi, sağır bir insan teniyle duymayı nasıl bilebilir?
Bu suallerin cevabı gözlerimizin hemen artta duruyor. Yaşadığımız seyyarede keşfedegeldiğimiz en ileri teknoloji, kafatasının karanlık haznesinde taşıyıp durduğumuz şu bir buçuk kiloluk uzuvda gizli. Nasıl ki yaşamın coşkuyu kim olduğumuzla değil, kime dönüşme sürecinde olduğumuzla alakalı, beynin sihri de onu oluşturan parçalardan çok, parçaların devingen ve canlı bir doku oluşturmak üzere kendilerini durmaksızın yine dokumalarında uyuyor. Beynimiz, tıpkı dünyamız gibi, değişken ve sıvı bir sistem.
Kuşağının en iyi bilim anlatıcılarından David Eagleman Canlı Devre’de, en yeni bilimsel araştırmalar ve tuhaf hadiseler eşliğinde, şu satırları okumakla dahi ebediyen değişecek beynimizin içyüzüyle tanıştırıyor bizleri.

“Göz akdikeni… Isaac Asimov’dan bu yana, fikirlerini böylesine çokboyutlu ele alan bir bilim insanıyla karşılaşmamıştık.

Oliver Sacks ve William Gibson, Carl Sagan’ın taraçasında toplanıp yazsalar böyle olurdu dedirten bir kitap.”

Wall Street Journal

“Eagleman, beynin geçim maharetine dair sırrı aşırısıyla ikna edici ve aşırısıyla çekici bir biçimde sunuyor.”

Khaled Hosseini

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar