Ayrıcalıklı Rotalar-Türkiye – PDF Kitap İndir Oku
0

Ayrıcalıklı Rotalar-Türkiye – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

134 ülke, 1500’e yakın şehir gördüm. 32 senelik bir profesyonel rehber olarak kariyerim süresince en çok aldığım iki sual; “En beğendiğiniz şehir hangisi?” ve “Dünyada en çok yaşamak istediğiniz ülke neresi?” oldu. Bu sualler nerede ve ne zaman kazançsa gelsin, şimdiye kadar yanıtım hiç değişmedi: İstanbul ve Türkiye.

Bir Hayli birey inanmakta zorlanıyor. Zira biz şikâyet ettiğimiz, hoşlanmadığımız ne varsa değiştirilebileceğini; değişmeyecek olanınsa bu ülkenin harikulade tarihi, coğrafyası ve kültürü olduğunu unutuyoruz. Günlük münazaraların ve çekişmelerin arasında, nasıl zengin bir servetin sahibi olduğumuzu gözden kaçırıyoruz. Oysa Türkiye öyle ödünlü bir ülke ki bunu başkalarına anlatabilmenin yolu, ortak definemizin farkına varmaktan ve bedelini öğrenmekten geçiyor. Yetişen her çocuğ un bu farkındalığı kazanması gerek. Elinizde yakaladığınız 16. kitabımı hazırlarken beni en çok heyecanlandıran şey bu oldu. Ben bir Türkiye âşığıyım ve aşkımı herkes duysun, öğrensin, anlasın diye yazdıklarıma bir yenisine ilave ettim.

İstanbul aşkımı bugüne kadar 10 değişik kitapla anlattığımdan, bu kitapta aşık olduğum 7 tepeli kent yok; onun yerine 7 bölgeden seçtiğim birbirinden ödünlü rotalar var.

Dünyada öyle gizeme dışı yerlere gidip hayalleri süsleyen öyle coğrafyalar gördüm ki… Hepsinde beni etkileyen, tekerrür gitmemi sağlayan bir hayli şey vardı. Fakat uçağın tekerrür İstanbul’a indiği o anı özlemediğim tek bir seyahatim olmadı. Avrupa’da, Amerika’da, Avustralya’da, Afrika’da suratlarca tur yaptım hatta bu satırları da Güney Amerika turumdan yazıp gönderdim. Her keresinde değişik bir tarih, mimari ve kültür anlatıyorum ama hiçbir ülkede Türkiye kadar derin bir zenginlikten ve eşsiz bir sentezden bahsetmem muhtemel değil.

30’dan fazla uygarlığa konut sahipliği yapmış bu topraklar. Dünyanın en daha önceki tapınağı Göbeklitepe’den başlayan 12 bin senelik bir geçmiş var burada. İstanbul ise üç imparatorluğa başşehirlik yapmış, iki kıta üzerine kurulmuş ve içinden deniz geçen yegâne kent. 134 ülkeye karşın gözdem hâlâ Türkiye ise haksız mıyım? 1500’e yakın şehre karşın en beğendiğim İstanbul’sa, haksız mıyım?

Yapılan Yorumlar
Ayrıcalıklı Rotalar-Türkiye – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar