Akhilleus’un Şarkısı – PDF Kitap İndir Oku
2

Akhilleus’un Şarkısı – PDF Kitap İndir Oku

Tüm bilgiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
  • Yazar Madeline Miller
  • Tür Edebiyat Fantastik Roman
  • Yayınevi İthaki Yayınları
  • Çevirmen Seda Çıngay
  • Yıl 2020
  • Sayfa 376

2012 Orange En İyi Roman Mükâfatı Kazananı

Yaradanlar beni ufak yaşımda sürdüler yuvamdan, itiraz edemedim; çelimsiz, yetersiz, silik bir evlattım. Söyleyecek laf bulamadım, alt tarafı bir vefatlıydım. Yalnız kalmanın, yenik düşmenin nasıl bir şey olduğunu öğrenirdim yalnızca. Sen böyle yenikken başkasının iyi şansının nasıl diken gibi battığını da.

Lakin kader örgüm henüz sonlanmamıştı. Sürgünüm Aristos Achaion’un yanına, hoşluğunun güneşi dibinde diz çökmeye çıkmıştı. Mağlup olmuştum lakin böyle bir hoşluk karşısında mağlup olmaktan kim utanır ki? Hikâyelerimizde o en iyimiz, en kahraman, en güçlümüz olarak geçer. Hikâyelerimize göre bunun nedeni damarlarında akan ilahi aldat. Hikâyelerimiz yaşlılar tarafından ateş başlarında anlatılır, kahramanlardan bahseder ama kahramanlar ihtiyarlamaz hiç.

Hikâyelerimizde savaşı yiğit Akha’ların kazandığı anlatılır…

Hikâyelerimiz reeli söylemiyor. Savaşın kazananı olmaz. Çağlar geçer, üstümüzde takımyıldızlar dönüp durur, ayla güneş her zamanki yollarını yorgun takip eder ve biz, biz trajediye uğramışlar, biz hoşlandığından ayrı düşmüşler aşkın içimizi titreten şarkısı kulağımızda, tedirgin uyuruz düştüğümüz yerde.

Ben, Kirke’nin yazarı Madeline Miller, Akhilleus’un Şarkısı’nda, namı için yaşamından bırakan yarı yaradan Akhilleus’u, can yoldaşı Patroklos’u ve Troya Savaşı’nı; kralların, yaradanların, savaşçıların epopesini iki âşığın gözünden anlatıyor.

“Madeline Miller, sansasyonel ve istekli aşklarını Homeros’un çekici manzum epopeyi kadar sade ve incelikli diliyle aktararak, bu iki genç adamın efsanelerde değil, asıllıkta var olduğuna bizi ikna etmeyi muvaffak oluyor. Bu sayede adlarını, 3000 yıldır anlatılagelen bu hikâyeyi zenginleştirerek jenerasyona da aktarıyor.”

-Mary Doria Russell, Serçe’nin yazarı-

Yapılan Yorumlar
Akhilleus’un Şarkısı – PDF Kitap İndir Oku için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar